sobota, 21 lutego 2015

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ - 23 LUTY`2015


Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na depresję...

UWAGA!
Nieodpłatne konsultacje psychologiczne
- tylko w poniedziałek - 23 lutego`2015r.

Czytaj więcej...

23 lutego, w najbliższy poniedziałek będziemy
obchodzić Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją (święto ustanowione w 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia) w celu upowszechniania wiedzy na temat depresji i zachęcania chorych do leczenia.      
  

Depresja - wśród wszystkich zaburzeń psychicznych jest tym, które dotyka największą liczbę osób. Na świecie cierpi na nią ponad 350 milionów ludzi w każdym wieku i jest jedną z głównych przyczyn samobójstw.
To choroba, która może niespodziewanie „uderzyć” w każdego, w dowolnym momencie jego życia.
Depresja jest chorobą uleczalną, ale lubi „powracać”. Jednak czas jej nawrotu jest trudny do przewidzenia. Oprócz chaosu, jaki zawsze wnosi w życie chorego, ma ona również niebagatelny wpływ na jego najbliższych – rodzinę i społeczność, w której funkcjonuje. Zwyczajnie, po ludzku oznacza to nie tylko cierpienie psychiczne osoby dotkniętej chorobą depresji, ale również ponoszenie przez niego znacznych kosztów pod względem ekonomicznym (bytowym, materialnym i wielu innych). 
Ponadto ludzie z depresją czując się niejednokrotnie napiętnowani z powodu doświadczanej choroby – często ją ukrywają, nie mówią o niej lub nawet unikają jej leczenia.  
Depresja może być łagodna, umiarkowana oraz ciężka a powoduje ją złożona interakcja czynników społecznych, psychologicznych i biologicznych.    

Depresja i zdrowie psychiczne w liczbach  

(1) Szacuje się, że 25% ludzi cierpi w życiu z powodu jednego lub większej liczby zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.   
(2) Zaburzenia psychiczne i neurologiczne stanowią 14% całkowitej liczby chorób na świecie.

(3) Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym na świecie.
(4) Ponad 350 milionów ludzi na świecie, w różnym wieku cierpi z powodu depresji.
(5) Każdego roku około 1 miliona ludzi na świecie umiera z powodu samobójstw.
(6) Od 20% do 40% kobiet w krajach rozwijających się cierpi na depresję w czasie ciąży lub po porodzie.
(6) Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 15% osób powyżej 60. roku życia cierpi na zaburzenia psychiczne (w Stanach Zjednoczonych najwyższe wskaźniki samobójstw dotyczą ludzi
w średnim wieku i osób starszych).   

W diagnozowaniu depresji (między innymi) musi być obecna co najmniej jedna z poniższych dwóch rzeczy: albo ktoś jest nieszczęśliwy i smutny - konsekwentnie przez co najmniej kilka tygodni (a często i dłużej);  albo utrzymuje, że w tym samym czasookresie (przez kilka tygodni lub dłużej), nie było nic, czym byłby w stanie się cieszyć (utracił radość życia i cierpi na anhedonię).


Oprac. Małgorzata Podniesińska, psycholog
Prywatna Praktyka Psychologiczna
+48 733 580 723

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz